Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām

Pieminot Latvijas iedzīvotāju pirmās masu deportācijas 80. gadadienu, 14. jūnijā vienlaikus visā valstī notiks pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” , kurā visā Latvijā vienlaikus lasīs 1941. gadā izsūtīto iedzīvotāju vārdus. Laukumā aiz Skrīveru dzelzceļa stacijas šajā dienā pulksten 10.40 skanēs saksofona mūzika, bet pulksten 11.00 skrīverieši pievienosies Vislatvijas skanējumam, nolasot izsūtīto vārdus.

2021. gada 14. jūnijā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Pieminot deportāciju upurus, vienlaikus visā Latvijā notiks pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”, kura laikā katrā pašvaldībā pulksten 11.00 tiks sākti 1941. gadā deportēto iedzīvotāju vārdu lasījumi, tādējādi godinot ikviena izvestā Latvijas valstspiederīgā piemiņu. Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”

Lasījums no katras pašvaldības tiks straumēts reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem.

Piemiņas pasākumu rīko Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Skrīveru kultūras centra direktore Baiba Dronka informē, ka Skrīveros pasākums laukumā aiz Skrīveru dzelzceļa stacijas sāksies pulksten 10.40. Vieta izvēlēta, jo tieši no dzelzceļa stacijas sākās daudzu skrīveriešu sāpju un neziņas pilnais ceļš uz Sibīriju. Laukumā skanēs saksofona mūzika, tiks translēta Valsts prezidenta Egila Levita uzruna un pulksten 11.00 lasīs 1941. gadā svešumā aizvesto sarakstus. Skrīveros tos lasīs Ansis Martinsons.

Tiešraide un represēto vārdu lasījums 14. jūnijā pulksten 11.00 būs skatāms Skrīveru novada pašvaldības mājaslapā: https://www.facebook.com/events/300147218516993/?ref=newsfeed

Informācija par 1941. gadā izsūtītajiem apkopota kartē: https://deportetie.kartes.lv/lv/c  Karte veidota, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto 1941. gada 14. jūnija deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tajā norādītajām vēsturiskajām adresēm. Tajā ir informācija arī par 12 skrīveriešiem un mājām, no kuriem viņi izvesti.