A.Upīša muzejmāja ar dārzu

upisa muzejsAdrese: Daugavas iela 58, Skrīveros, Skrīveru novadā.
Pieteikt ekskursiju pa tālruni 29496725.
Darba laiks: no otrdienas līdz sestdienai no plkst. 10:00 līdz 17:00, svētdienas pirmdienas un katra mēneša pēdējās dienas – brīvdienas. Muzejs strādā no maija līdz oktobrim.
Pirmo māju, kuru uzcēla 1908. – 1909. g. pēc A. Upīša paša plāna un zīmējumiem, 1917. g. nodedzināja vācu armija. Tagadējo māju sāka celt 1921. g. un pabeidza 2-3 gadu laikā. Šajā mājā rakstnieks dzīvojis no 1908. līdz 1915.g., bet no 1922. līdz 1940. g. uzturējies vasarās. Pēc rakstnieka nāves 1970. g. māja kļuva par A. Upīša memoriālā muzeja filiāli. Apkārt muzejam plešas rakstnieka stādītais dārzs, kurā aug viņa mīļais osis, sarkanlapu kļava, riekstkoks, ozoli u. c. koki.
Piedāvā pamatekspozīciju, izstādi “Ratos kopā ar Brīviņa kungu”, ekskursiju pa A. Upīša dārzu.

Muzejpedagoģiskā programma A.Upīša memoriālmājā

A.Upīša memoriālmāja Skrīveros, Daugavas ielā 58,  4. – 9. klašu audzēkņiem piedāvā orientēšanās spēli “Iepazīsti kokus A.Upīša dārzā”.

Iespēja darboties 6 komandām. Nodarbība notiek muzeja dārzā un sastāv no 3 daļām:

  1. Komandas risina krustvārdu mīklu ( visas atbildes ir ir iekļautas gida stāstījumā ekskursijā pa muzeju ).
  2. Komandas ar karti un darba lapu dodas muzeja parkā meklēt 15 kokus.
  3. Komandām no atsevišķiem fragmentiem jāsaliek A.Upīša teikumi par kokiem.

Muzejpedagoģiskā programma dod skolēniem iespēju gan iepazīt rakstnieka personību, gan viņa bagāto, tēlaino valodu, gan sajust viņa mīlestību pret kokiem, gan arī aktīvi darboties svaigā gaisā.

IMG_4864IMG_4863

Kraukļu akmens jeb Velnakmens

Sena kulta vieta pie Kraukļupītes. 1974. g. arheoloģiskajos izrakumos pie akmens atrastas senlietas.
Akmenī iekalta dziļa V veida rene un caurums. Dažādos nostāstos minēts, ka zem akmens ir noslēpta manta – zviedru kara laikā aprakta naudas kase. Ezoterisko uzskatu piekritēji domā, ka šeit ir mākslīgi izveidota akmeņu sistēma un tajos ir saskatāmas vismaz 28 dažādas zīmes. Akmens garums 3,9 m; platums 3,8 m; augstums 2,0 m. Ap 40 tonnu smagais akmens nav iegrimis purvainajā augsnē, bet balstās uz citu akmeņu klājuma – atbalsta konstrukcijas. Akmens virsotne atrodas precīzi divu spēcīgu Zemes enerģētisko līniju krustpunktā.

 

Lielais Andrejs

Scan12032

Sprūdu kalna virsotnē aug ozols – dižkoks, kuru 1976.gadā uzgāja dzejnieks Imants Ziedonis un kuram 1977.gadā  I.Ziedonis ar savu dageriešu grupu deva vārdu Lielais Andrejs – par godu Andreja Upīša  simtgadei. No Lielā Andreja paveras skaists skats uz Dīvajas senleju un Jaunjelgavu.

 

 

Aizkraukles pilskalns

Aizkraukles pilskalnsjeb Augstie kalni (arī Kraukļu kalni, Batarejas) atrodas Daugavas labajā krastā pie Ašķeres upītes ietekas un paceļas aptuveni 40 m virs Daugavas līmeņa.
Pilskalnam ir divi plakumi – viens mazāks austrumos, otrs – divreiz lielāks rietumos. Izrakumi liecina, ka šeit bijusi sena tirdzniecības vieta. Pilskalnā dzīvojuši lībieši (līvi). Pie Ašķeres upītes ietekas atradusies osta. Pilskalna pakājē starp pilskalnu un Daugavu atradusies Aizkraukles senpilsēta ar seno Aizkraukles baznīcu, kas darbojusies līdz 17. gs. vidum.
Teiku par Aizkraukles pili un Aizkraukļa meitu Spīdalu A. Pumpurs izmantojis eposā “Lāčplēsis” un J. Rainis lugā “Uguns un nakts”.

 

Daugavas ielejas dabas parks

daugavas ielejas parksSākotnēji dibināts 1977.gadā kā kompleksais dabas liegums, lai aizsargātu Daugavas ielejas raksturīgāko posmu, kas palicis nepārveidots pēc Pļaviņu HES uzcelšanas, kopējā platībā 1091 ha. No 1987.gada ir dabas parks un iekļauts arī Eiropas nozīmes Natura 2000 aizsargājamo teritoriju saraksta projektā. Parka teritorijā Skrīveros atrodas Lielā Susura mikroliegums. Lielais Susuris mājis tikai divās vietās Latvijā – Gaujas Nacionālajā parkā un šeit.

 

Aizkraukles evaņģēliski luteriskā baznīca

luteranu baznicaUz robežas ar Aizkraukles novadu. Baznīca ir republikas nozīmes arhitektūras piemineklis. Mūra baznīca uzbūvēta 1668. g.,1896.-1899. g. pēc pārbūves ēka ieguva klasiskās gotikas elementus – augšup vērstas logu ailes un smailu torni.
Nostāsti liecina, ka 1943. g. pavasarī baznīcas tornī ietriekusies vācu lidmašīna, sašķiebjot torni un notriecot krustu.
Baznīcā atrodas unikāla A. Annusa altārglezna “Kungs, palīdzi, mēs grimstam!” (1943. g., pēdējais viņa darbs pirms emigrācijas). Baznīcā saglabājies 1935. g. Liepājas drāšu fabrikā lietais zvans. Pie baznīcas atrodas piemiņas plāksne Ziemeļlatvijas armijas virspavēlniekam pulkvedim Jorģim Zemitānam, kurš 1873. g. dzimis Skrīveros.
Baznīcas apskati var pieteikt pa tālruni 26593956.

Skrīveru dendroloģiskais parks

dendro parksUnikāls Eiropas dabas vēstures piemineklis, apsaimnieko a/s “Latvijas valsts meži”. 16 ha platībā, kas iedalīti 19 floristiski ģeogrāfiskos apgabalos, Maksimilians Siverss (1857 – 1919), Skrīveru muižas īpašnieks, kokus ieaudzēja no sēklām, kas tika ievāktas to dabiskajā izplatības apgabalā visā pasaulē. Tas bija pirmais tāda plaša mēroga eksperiments Baltijā. Mūsdienās parkā var apskatīt aptuveni 250 dažādas koku un krūmu sugas.
Parkā ir saglabājušās pils kāpnes, akmens kāršu galdiņš, tējas terase, strūklaka un pils sētas drupas.
Parku var izstaigāt pēc savas izvēles vai iepriekš sazinoties ar gidu (tālrunis 25661983).

aaaa aaa

Pagājušajā gadā Parka dienā apmeklētājiem tika piedāvātas dažādas  saldo gardumu receptes no barona virtuves krājuma. Varbūt esat ar mieru izcept kādu barona virtuvē gatavotu kūku? Dodam iespēju!

Figaro torte

Ņem 10-12 olas, 150 gramus cukura, 150 gramus miltu, 1 litru novārīta vaniļas krējuma, 400 gramus galda sviesta, mazliet ruma, dažas pilītes sarkanas konditorijas krāsas un kakao pulveri. Olu dzeltenumiem pieliek cukuru un puto 40 minūtes(neizmanto mikseri). Tad pieberž citrona mizu, pieliek labi uzputotus olu baltumus, piesijā miltus un visu viegli samaisa. Uz cepampapīra uzcep 4 ripas. Kad atdziest, neņem no papīra, saliek kopā un nolīdzina malas. Uzšūmē sviestu, liek klāt pamazām vaniļas krējumu un labi sašūmē. Tad izdala uz trīs daļām. Pirmai daļai pielej rumu, otrai- piepilina krāsu, bet trešajai  no kakao iepriekš pagatavotu putriņu. Uz pirmās biskvīta ripas uzsmērē pusi vaniļas sviesta un uzliek virsī otru ripu.Tai uzsmērē pusi rozā masas un uzliek trešo ripu. Tad torti iedala 3 daļās un garnē katru daļu savā krāsā.

Ābolu kūkas no rauga mīklas

Ņem vienu glāzi piena, 50 gramus cukura, pusglāzi ābolu, 50 gramus sviesta, pēc vajadzības miltus, sāli, apelsīna vai citrona miziņu, kardamonu, cukuru, kanēli un ceturtdaļu paciņas rauga. Pienu sasilda , pieliek raugu, izmaisa, pieber miltus, labi izkuļ un liek norūgt. Kad mīkla uzrūgusi, pieliek miltus, cukuru, sāli un kardamonu. Samīca un liek atkal uzrūgt. Uzrūgušu izrullē uz galda, liek uz plates un uzraudzē. Tad nesmērē ar olu , noliek visu ar ābolu šķēlītēm un vēl  visu uzraudzē. Cep krāsnī apmēram 45 minūtes. Gatavu sagriež gabaliņos. Pasniedz pie tējas vai kafijas.

aaaaaaa aaaaa

Venēcijas torte

Ņem 8 olas, 100 gramus cukura, 100 gramus miltu, citrona mizu, 3 glāzes salda krējuma, 300 gramus cukura putu (pūdercukura) krējumam.. Olu dzeltenumiem pieliek cukuru un šaumē  40 minūtes. Uzputo olu baltumus un piejauc dzeltenumiem, pierīvē citronu mizu, piesijā miltus, viegli izmaisa un nocep 3 vienādas ripas. Kad atdziest, noņem no papīriem un nolīdzina ,alas. Atgriezumus sakaltē un saberž pulverī. Uzputo krējumu un pieliek pusi dzelteni nograuzdētu un rupji sakapātu mandeļu. Tad samaisa un smērē vienlīdzīgu kārtu starp ripām. Tāpat nosmērē arī malas. Virsū uzsmērē biezu kārtu krējuma bez mandelēm, tad nokaisa ar atlikušo mandeļu daļu, atstājot vidū vietu augļiem. Malas nobārsta ar sasmalcinātu biskvītu.

Aleksandra kurvīši

Ņem 100 gramus sviesta, 150 gramus cukura, naža galu  malta kanēļa un formiņas pēc vajadzības. Sviestam pieliek cukuru, miltus, kanēli un samīca, kamēr turas kopā un noliek pusstundu vēsā vietā. Tad mīklu izrullē, ieliek formiņās, nolīdzina un cep mērenā siltumā. Katru izsit no formiņas, pilda ar Pēterpils bizē, putu krējumu, vaniļas krējumu un augļiem.

(Pēterpils bizē- ņem 5 olu baltumus, 200 gramus cukura . Olu baltumus emaljētā traukā kārtīgi uzputo, pieber cukuru, lēni izmaisa, liek lēnā siltumā un maisa , kamēr cukurs izkusis. Tad masu liek kulītē ar rievainu trupiņu galā un pilda formās.)

Alberta biskvīti

Krietni sakuļ 200 gramus sviesta, 300 gramus cukura un 3 olas, pieliek  tējkaroti vaniļas cukura, 4 karotes laba skāba krējuma, tējkaroti sodas, 750 gramus kviešu miltu un labi samaisa. Mīklu izliek uz miltiem apkaisīta galda un krietni izmīca, apsedz un atstāj uz 1,5 stundām. Pēc tam plāni iztullē, izspiež mazas apaļas ripiņas, kurām virsū ar dakšiņu izdur caurumiņus, sarindo uz miltiem apkaisītas plātes un bez smērēšanas cep lēnā siltumā, bet lai nebūtu brūnas.

Rožu laiks Skrīveru dendroloģiskajā parkā

IMG_1363 Vogēzu roze       IMG_1368 Parastais filadelfs

 IMG_1343 Rievainā roze   IMG_1342 Amūras ceriņš

IMG_1337 Maigā roze         IMG_1347 Pūkainais filadelfs

IMG_1318 Karolīnas roze     IMG_1333  Pūkainais filadelfs

IMG_1373 Maija roze            IMG_1391 Luisa filadelfs

LLU Skrīveru zinātnes centrs

Daudzgadīgo zālāju selekcijas un izlases sēklu audzēšana. Pētījumi augkopības nozarē. Lieliem un maziem interesnetiem ekskursijām jāpiesakās iepriekš.
Piedāvā lauksaimniecības profesionālo grupu ekskursijas un izzinošas ekskursijas citiem interesentiem. Ekskursijas iepriekš pieteikt pa tālruni 65197512. www.zzi.llu.lv

 

Skrīveru meteoroloģiskā stacija

Skriveru%20NovStacijaMeteo%202Adrese: Sporta iela 31a, Skrīveri, Skrīveru novads

Ekskursijas saskaņojamas zvanot pa tālruni 65197422

Lai interesentiem būtu iespēja uzzināt detalizētu informāciju par stacijas darbību, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs piedāvā divreiz mēnesī: sestdienās pulksten 13.00 iepazīties ar meteoroloģiskās stacijas darba ikdienu.

Laika prognožu veidošana ir sarežģīts process, kuram nepieciešama tehnika, specifiskas zināšanas un mērierīces, kas palīdz šos procesus apvienot.

Skrīveru meteoroloģiskā novērojumu stacija darbu uzsāka 1940. gadā, kopš pirmsākumiem stacijā tiek veikti kā automātiskie, tā arī manuālie mērījumi. Iegūtie novērojumu dati tiek izmantoti klimata izpētei, prognožu sastādīšanai, pakalpojumu sniegšanai organizācijām, kā arī starptautisko projektu nodrošinājumam u.c. mērķiem.

Skrīveru meteoroloģiskā stacija iekļauta Pasaules meteoroloģijas organizācijas un Eiropas meteoroloģijas dienesta tīklos.

 

Skrīveru pārtikas kombināts

gotinas atvertas dienasAdrese: Daugavas iela 2, Skrīveri, Skrīveru novads

Kontakti:  28685600, skriveru.kombinats@gmail.com

Vairāk info http://www.draugiem.lv/skriverugotina/

 

 

Sajust vēstures elpu un bērnības garšu vecākajā konfekšu ” Gotiņa” ražotnē visā Ziemeļeiropā? Tad Jums noteikti jādodas EKSKURSIJĀ uz SKRĪVERU PĀRTIKAS KOMBINĀTU kur top pašas gardākās gotiņkonfektes jau 60 gadus! Cienāsim, rādīsim, stāstīsim – arī pašiem spēkus konfekšu ietīšanā ļausim izmēģināt!

SIA Skrīveru pārtikas kombināts ir viens no vecākajiem uzņēmumiem Skrīveros, dibināts tālajā 1956.gadā. 1957.gadā „Skrīveru pārtikas kombināts” Skrīveros pirmais Latvijā sāka ražot leģendāro piena konfekti ”Gotiņa”.

Aicinam Jū apmeklēt mūsu vēsturisko uzņēmumu – Skrīveru „Gotiņas” īsto mājvietu! Varēs iepazīt „gotiņpapīrīšu” kolekcijas „Gotiņas Muzejā”, iegādāties svaigas „gotiņkonfektes” uz vietas mūsu veikaliņā!

Aicinam gan ģimenes, gan draugus , gan skolniekus un visus kam garšo “Gotiņas”konfektes. Vairāk info zvaniet + 371 28685600 vai rakstiet skriveru.kombinats@gmail.com. Varam uzņemt grupas no 2 līdz 70 cilvēkiem!

 

 

Bioloģiskā zemnieku saimniecība “Ragāres”

ragaresAdrese: Skrīveru novads, Skrīveru pagasts, “Ragāres”
E-pasts: eco@ragares.com
Mobilais tālrunis: 29229588
Mājaslapa: www.ragares.com
Dārzs iekārtots Daugavas krasta augšdaļā. Dārzā aug vairāk kā simts dažādu augu sugu un šķirņu – dekoratīvie augi, garšaugi, ārstniecības augi, kā arī tradicionālie latviešu sētas augi. Te apskatāmi Latvijā lielākie Ziemeļu aktinīdijas stādījumi.

Piedāvājums grupām:
Apskatīt, aptaustīt, pasmaržot vairā kā 100 dažādus ārstniecības augus dabā, uzzināt par tiem ko vairāk.
Uzzināt daudz ko jaunu par saimniekošanu ar bioloģiskām metodēm.
Uz vietas nobaudīt gardās ekoloģiskās tējas, ogas un augļus.
Iegādāties Ragāru ražotos produktus.
Iegūt savā īpašumā dažādu interesantu augu stādus – aktinīdijas, citronliānas, lielaugļu lazdas, melnos plūškokus, irbenes u.c.

“Skrīveru emociju fabrika”

 

skriveru saldumi

                                                                 

 

 

 

 

 

 

Adrese: Daugavas iela 82, Skrīveri
Tālrunis ekskursiju pieteikšanai: 20366668; 65197009
E – pasts: ekskursija@skriverusaldumi.lv
Ekskursijas notiek no pirmdienas līdz sestdienai
Sīkāka informācija: www.skriverusaldumi.lv

Saldumu baudīšana ir neparasts piedzīvojums – viesiem tiek piedāvāts izbaudīt gardumus “Skrīveru modē”, kā arī radoši darboties un sevī atklāt daudzveidīgas emocijas. Šeit Jūs paši ražosiet savas emocijas, kas paliks atmiņā un bildēs uz ilgu laiku. Pie mums Jūs ģimenes vai draugu lokā varēsiet iejusties “Skrīveru Gotiņa” tinēja lomā, vai arī radoši izpausties veidojot marcipānu un īrisu. Ieeja radošajā darbnīcā bez vecuma ierobežojuma – mēs visi sirdī esam kā bērni!

SIA “Skrīveru saldumi” ir saldumu ražošanas uzņēmums, kas ražo iecienītās konfektes “Skrīveru Gotiņa” un virkni citu saldu un burvīgu gardumu.
Uzņēmumā izveidota “Emociju Fabrika”, kur iespēja tūristiem iegriezties, iepazīties ar konfektes “Gotiņa” tapšanas vēsturi, ietīt savas konfektes, kā arī iegādāties svaigus, dabīgus saldumus tieši no ražošanas.

Skrīveru mājas saldējums

skriveru saldejumsAdrese: Skrīveros, Daugavas ielā 96.
Tālrunis apciemojuma pieteikšanai: 28361561.
Sīkāka informācija: www.majassaldejums.lv

Aicinām pavadīt laiku brīnišķīgā kafejnīcas atmosfērā un atmodināt savas garšas kārpiņas nesteidzīgā noskaņā izzināt klasisko un neierasto saldējuma garšu pasauli un piedzīvot to, par ko citi tikai runā!
Piedāvājam izvēlēties kādu no tālākajiem pieciem piedāvājumiem. Nobeigumā iepazīstieties arī ar Saldējuma stāstu piedāvājumu un noderīgu informāciju!
Katra viesošanās tūristu grupām noteikti jāpiesaka iepriekš telefoniski vai rakstiski e-pastā! Ekskursijas iespējamas arī angļu un krievu valodā iepriekš vienojoties!
Iesakām būt viegli izsalkušiem un zinātkāriem!
Iespēja atpūsties, pārlapot laikrakstus, baudīt dažādus siltus dzērienus – kafiju, tēju.

 

Skrīveru dabas takas

Spīdalas taka – 400 m garā taka vijas gar Ašķeres upītes abiem krastiem, savieno Rīgas-Daugavpils šoseju ar Aizkraukles pilskalnu, no kura paveras gleznains skats uz Sēliju. Ašķeres upītes dziļajā un akmeņainajā gravā mājo reta dzīvnieku suga – lielais susurs, saukts arī par miega peli. Te atrodas lielo susuru mikroliegums.

kalnamuizas ezersLaimes lāča taka – Aptuveni 800 m garā taka sākas pie izmūrētās ūdensvada akas un vijas apkārt Kalnamuižas ezeram. Kalnamuižas (Apaļais) ezers ir mākslīgs veidojums. Ejot ezeram apkārt pa taku ziemeļu pusē skaidri redzams uzbērts valnis, kas ezeru atdala no Vecā ezera. Ezers ir avotiem bagāts. Ir vairākas teikas par tā rašanos, vienu no tām pārstāsta A. Upīts stāstā “Sūnu ciema zēni”. Ezerā ir divas no kūdrainas zemes uzbērtas salas. Vēl tagad pie ezera redzama aka, no kuras sākās ūdensvads, kas kādreiz deva ūdeni Skrīveru muižas pils virtuvei, tualetēm, centrālapkurei. A. Upīts seno ūdensvadu ir aprakstījis romānā “Laikmeta griežos”.

dabas takas 1Sūnu taka – Aptuveni 800 m garās takas nosaukums saistās ar A.Upīša stāstu “Sūnu ciema zēni”. Pa tās apkārtni maldījās stāsta varoņi, meklējot Laimes lāci. Taka vijas kalnup un aizved pie Kalnmuižas ezera.

 

dabas takasEzera taka – Aptuveni 400 m garā taka savieno Kalnamuižas ezeru ar Vidusstigu un atpūtas kompleksu “Kriķi”.