Kas ir baltā viela, kas tiek kaisīta uz grants ceļiem?

2017. gada 19. maijs 11:35

Iestājoties pavasarim, daudzi skrīverieši ir pamanījuši baltus graudiņus uz grants ceļiem – baltā viela tiek izmantota ceļu apstrādei ar ceļu atputekļošanas līdzekli.

Ceļu atputekļošanas līdzeklis sastāv no kalcija hlorīda (CaCl2) – bezkrāsainas, ļoti higroskopiskas viela, kas labi šķīst ūdenī un veido vairākus kristālhidrātus. Bezūdens kalcija hlorīdu izmanto par ūdensatņēmēju vielu gāzu un šķidrumu žāvēšanas procesā. 10% kalcija hlorīda šķīdumu ūdenī izmanto injekcijām medicīnā.

Ceļu uzturēšanā šis materiāls tiek izmantots, jo tas uzsūc gaisā esošo mitrumu un piesaista to grants segumam, tādejādi novēršot grants ceļu putēšanu.

Bažām par kalcija hlorīda kaitīgumu cilvēkiem un videi nav pamata – kalcija hlorīds ir dabā nepieciešama viela, kas nepieciešama visu dzīvo organismu vielmaiņai. Attīrītā veidā (bez piemaisījumiem) kalcija hlorīdu izmanto arī piena pārstrādē, pievienojot to piena produktiem, tādejādi tie tiek bagātināti ar kalciju.

Tātad kaitējumu cilvēka organismam kalcija hlorīds nenodara. Kaitīgs tas kļūst tikai lietojot pārmērīgos daudzumos – pat tējkarote šī līdzekļa nav kaitīga bērna veselībai – nelielos daudzumos tas ne tikai nav kaitīgs, bet ir pat veselīgs!

Savukārt izmantojot kalcija hlorīdu ceļu atputekļošanai, tiek spēcināti arī tuvumā augošie augi – augi to uzsūc un izmanto veselīgai augšanai – kalcijs palīdz augiem pretoties slimībām.